Pažintiniai takai

Spausdinti

Giliaus ežero pažintinis takas ir šiaurietiško ėjimo trasa

Gilius - vienas iš keturių didesnių Tytuvėnų miestą supančių ežerų, išsiskiriantis savo ypatinga spalva ir didele augalijos bei gyvūnijos įvairove. Ežero plotas 36  ha, o giliausia vieta siekia net 23,10 metrų.  Legenda byloja, kad ežeras atūžęs viesulu ir užkritęs ant čia augusio miško... Smaragdinę žalsvą spalvą vandeniui suteikia ežerą maitinantys šaltiniai, kurių vanduo prisotintas iš žemių gelmių atneštais ištirpusiais karbonatais. Žalią vandens atspalvį paryškina ežero aplinkos atspindys vandenyje bei gelmėse esantys žalieji dumbliai. Ežeras susiformavo prieš 10-14 tūkst. metų, tirpstant ledynams.
Dabartinėje ežero vietoje slūgsojo masyvus ledo luitas, kuris laikui bėgant buvo užneštas žemėmis ir galutinai ištirpo tik visiškai atšilus klimatui. Ištirpęs ledyno vanduo ir pasiliko ledo suformuotoje dauboje. Su Giliaus ežero gamtos turtais susipažinsite keliaudami 3,3 km ilgio pažintiniu taku, kuris veda nuolat besikeičiančia ežero pakrante. Kelionės trukmė - apie 2 val. Trumpam poilsiui pakvies jaukiai įrengti Giliaus ežero pliažai ir atokvėpio vietos. Keliaujant pažintiniu taku, plačiau susipažinti su ežero gyvūnijos ir augalijos įvairove padės įrengti informaciniai stendai. Giliaus ežero pažintinio tako ilgis apie 3,3 km. Kelionės trukmė apie 2 val. Siūlome keliauti dviračiais arba pėsčiomis.


Juodlės ežero pažintinis takas

Tai 4,5 km ilgio pažintinis ekologinis takas aplink Juodlės ežerą. Jame pažymėta 12 stotelių. Keliaujant iš vienos į kitą susipažįstama su kraštovaizdžiu, parkui būdingais miškais, kertinėmis miško buveinėmis, pelkėmis, retų rūšių augalais, grybais bei gyvūnais. Prie tako įrengti informaciniai stendai, apžvalgos bokšteliai. Juodlės ežerą paliko prieš 10 tūkst. metų maždaug tarp Šaukėnų ir Užvenčio tyvuliavusios ištirpusio ledyno marios. Vėliau jų  vanduo prasigraužė pro Vainagių-Raudsparnės kalvagūbrį ir nutekėjo Ventos-Dubysos senslėniu. Dugne liko lyguma su nedideliais upeliais ir ežerėliais. Tuomet vyravo arktinis klimatas, tad rytinėje marių pakrantėje susidarė šaltoji dykuma. Nepastovios krypties vėjai supūtė kopas, kurių kauburėliai klimatui šylant apaugo mišku. Per tūkstančius metų Juodlės duburyje telkšojęs ežeras paseno, dugne nusėdo milijardai žuvusių mikroskopinių organizmų. Jų kūnai ir mineralinės medžiagos sudarė 1,5 - 5 metrų storio nuosėdų sluoksnį.
Iš suirusių stambesnių augalų liekanų susiformavo iki trijų metrų storio durpių sluoksnis, ežero pakraščiai apžėlė vandens augalais. Juodlės ežerą gaivina neišdžiūstantis ir neužšąlantis šaltiniuotas upelis. Pietinėje dalyje į ežerą įsilieja dar keli trumpesni iš šaltinių ištrykštantys upeliūkščiai. Ežeras gana žuvingas - žiemą po ledu galima pagauti lydekų, pavasarį ir vasarą kimba lynai, kuojos, raudės. Pagal paukščių įvairovę Juodlė yra pats turtingiausias Kurtuvėnų regioninio parko ežeras. Perėjimo ir veisimosi metu čia galima stebėti apie 30 paukščių rūšių. 1967 m. Juodlės ežeras paskelbtas vandens paukščių draustiniu. Juodlės kalnas - paskutinė pažintinio tako stotelė. Nuo jo atsiveria išraiškingas kraštovaizdis: mišku apaugusios kalvos, nendrėmis užželiantis ežeras, pakrantės nameliai. Prie Juodlės galima poilsiauti - maudytis, žvejoti.  Juodlės ežero pažintinio tako ilgis apie 4,5 km. Kelionės trukmė apie 2 val. Siūlome keliauti dviračiais arba pėsčiomis.


Vainagių pažintinis takas

Visa 4,3 km ilgio trasa, dar nėra galutinai įrengta, tačiau per sudėtingiausią jos dalį - pelkę - jau nutiestas medinis takas. Keliaujant juo galima pasigrožėti Vainagių draustinio kraštovaizdžiu, Vainagių piliakalniu. Prie tako pastatytas apžvalgos bokštelis, iš kurio matoma bebrų gyvenvietė ir jų suręsta užtvanka. Takas prie Vainagių ežero skirtas pristatyti kertines miško buveines bei mišką Vainagių pažintinio tako ilgis apie 4,3 km. Kelionės trukmė apie 2 val. Siūlome keliauti dviračiais arba pėsčiomis.


Akmenų rūžos pažintinis takas

Garsūs Lietuvos skulptoriai iš akmenų sukūrė originalias skulptūras ir instaliacijas, kurios pastatytos per visą 1,3 km Akmenų rūžos pažintinio tako ilgį. Nors įdomūs ir gamtiniai tako eksponatai – akmenys, tačiau dar didesnio susidomėjimo turėtų susilaukti tik ką įrengtos skulptūrinės kompozicijos ir instaliacijos. Jas kūrę garsūs skulptoriai improvizavo akmenų tema, todėl skulptūros – pačios įvairiausios. Eidami akmenų rūžos pažintiniu taku išvysite Kęstučio Musteikio akmenis su ženklais, Kazio Venclovo skulptūrą „Svarelis“, Jono Gencevičiaus kompoziciją „Žemės daiktai“, Gintaro Mikolaičio „Mechanizmus“, Mindaugo Jurėno „Mūrą“ ir kitas originalias skulptūras. Pažintinis takas įsikūręs šalia Kiaunorių mistelio, šalia kelio Tytuvėnai - Šiauliai.