Kūrėjų takais...

Spausdinti

Kūrėjų takais... + edukacinės programos

P. Višinskio memorialinė sodyba-muziejus Ušnėnuose, Užvenčio seniūnijoje Povilo Višinskio (1875–1906) gimtajame name 1960 m. atidarytas muziejus, įrengta memorialinė ekspozicija; joje atsispindi ir kaimynystėje gyvenusios rašytojos Žemaitės (1845–1921) gyvenimo ir kūrybos kelias.  Užvenčio kraštotyros muziejus Įkurtas 1965 m., o nuo 1973 m. jo ekspozicija perkelta į restauruotą Užvenčio dvaro svirną. Dvare 1887–1898 m. gyveno rašytoja Marija Pečkauskaitė-Šatrijos Ragana. Vėliau dvaras priklausė Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarui Jonui Smilgevičiui (1870–1942). Muziejuje parengtos ekspozicijos ir pasakoja apie šiuos žymius žmones, taip pat  pateikiama  medžiaga apie Užvenčio miestelio istoriją.  Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras 1614–1844 m. Kražiuose veikė jėzuitų kolegija, viena svarbiausių švietimo įstaigų Lietuvoje. Čia yra  gyvenę ir dirbę garsūs rašytojai ir poetai: Mykolas Kazimieras Sarbievijus, Dionizas Poška, Mykolas Daukša, vyskupas Motiejus Valančius, Simonas Stanevičius, Jonas ir Antanas Juškos ir daug kitų. Vieninteliam išlikusiam bursos, buvusio bendrabučio, pastate įkurtas M. K. Sarbievijaus kultūros centras. 
Dėmesio! Kviečiame užsukti sudalyvauti edukacinėje programoje "Pas žemaičius atvykus". Edukacinio užsiėmimo metu dalyviai bus supažindinti su lietuvių liaudies instrumentais: skudučiais, kanklėmis, žvangučiais ir kt. Dalyviai galės pabandyti pagroti visais instrumentais, na o piemenukų skudučius, kurie pagaminti iš nendrės ar garšvos, – pasigaminti patys. Įjungus visus instrumentus, bus sukurta grupė, kuri pagal ritminį elementą sugros muzikinį kūrinį. Vėliau dalyviai bus supažindinti su lietuvių liaudies dainomis ir išmokyti šokti vieną linksmiausių liaudiškų šokių – gransverą. Šalia muzikos ir šokių dalyviams bus pristatytas žemaitiškas patiekalas – kastinys, kurį pakviesime pasigaminti pačius dalyvius. 

Žalpių kraštotyros muziejus Įkurtas 2006 m., jo ekspozicijos skirtos pirmajam Homero „Odisėjos“ ir „Iliados“ vertėjui Jeronimui Raliui (1876–1921), vargonų meistrui bei pirmojo Lietuvoje sklandytuvo kūrėjui Jonui Garalevičiui (1871–1943) ir Lietuvos Steigiamojo Seimo nariui, visuomenės veikėjui Kazimierui Raliui (1885–1958).  Dėmėsio! Kviečiame užsukti sudalyvauti kulinarinio paveldo edukacinėje programoje "Svečiuose Žalpių kaimo bendruomenėje". Žalpių kaimo bendruomenės edukacinė programa skirta vaikams ir suaugusiesiems. Edukacinė programa paruošta, remiantis istoriniais šaltiniais, senų vietinių gyventojų sukauptomis žiniomis ir patirtimi. Pristatoma edukacinė programa suteikia galimybę susipažinti su Žalpių krašto istorija, papročiais, paskanauti žalpiškių šeimininkių paruoštų patiekalų. Sukurtos edukacinės programos tikslas yra ne tik perduoti informaciją, gauti žinių ir įgyti patyrimo, bet ir paskatinti pabūti aktyviais dalyviais, kartu gerai praleisti laiką. 

Paminklas Broniui Laucevičiui -Vargšui Kelmėje Draugystės parko prieigose, prie išlikusio seno malūno pastato ir Kražantės upės užtvankos, stovi šviesaus atminimo liaudies skulptoriaus Juozo Liaudanskio iškaltas paminklas dramaturgui, prozininkui Broniui Laucevičiui-Vargšui. Kelmę puošia ir daugiau šio autoriaus skulptūrų. Jo garbei Kelmėje rengiami akmentašių simpoziumai –  akmeninės skulptūros, kurioms menininkai įkvėpė gyvybę, lyg perlai išbarstyti po miesto gatves.  Palendrių Aušros Vartų Švč. Mergelės Marijos vieša oratorija Tai monolitinė vienbokštė apleista bažnyčia, pašventinta 1938 m., joje jau nebesimeldžiama. Ją pastatė kunigas Kazimieras Ambrozaitis. Prie šoninių bažnyčios durų sunykusiame antkapyje iškaltas čia palaidoto jos statytojo vardas, gyvenimo metai (1858–1947) ir žodžiai: „Išvyko Amerikon neturtingas būdamas, ten pradirbęs 30 metų grįžo Lietuvon ir pasistatė sau paminklą bažnyčią“.  Šaukėnų kraštotyros muziejus Įkurtas 1999 m. Ekspozicija supažindina su miestelio istorija bei čia gyvenusiais įžymiais žmonėmis. Eksponuojami dailininkės V. Zalensienės dailės darbai, įdomūs liaudies buities eksponatai bei tautodailė, parengta ūkininko trobos ekspozicija, nuolat rengiamos parodos. Kelionės metu nuvažiuojama apie 140 km. Kelionės trukmė apie 8 val. Siūlome keliauti automobiliu.